آژانس تبلیغاتی

آژانس تبلیغاتی هنر خوب در تهران به عنوان یک آژانس ایده پرداز و خلاق با دراختیار داشتن تیمی از متخصصین تبلیغات ارائه دهنده انواع خدمات تبلیغاتی می باشد.

به مجموعه برنامه ریزی ها برای رساندن پیام  به مخاطب هدف تبلیغات می گویند و به افرادی که در یک مجموعه واحد و مستقل که در این زمینه فعالیت می کند را آژانس تبلیغاتی می گویند .

در یک آژانس تبلیغاتی چه بخش هایی وجود دارد :

امور مشتریان Account Management

کار این واحد مدیریتی در آژانس تبلیغاتی یا بنگاه تبلیغاتی نظارت بر تمامی مراحل انجام کار برنام ریزی، طراحی و اجرای سفارشات مشتریان است تا از حسن انجام آن مطمئن شوند و در عین حال به عنوان حلقه واسط میان آژانس و مشتری عمل می کند. در این بخش کلیه اطلاعات را از مشتری دریافت و با گروه های مختلف از جمله تیم خلاقیت و تولید منتقل می شود. یکی از وظایف اصلی این بخش گرفتن بریف Brief  از مشتری است و اینکه بدانیم که دقیقا مشتری چه چیزی را از م می خواهد و چه میزان هزینه ای را برای تبلیغات آن کنار گذاشته است .

امور مشتریان در آژانس تبلیغاتی

Account Planning برنامه ریزی برای مشتریان

کار این واحد با مطالعه تحقیقات در مورد موضوع مطرح شده توسط مشتری آغاز می شود . برنامه ریزان وظیفه دارند که با توجه به وضیعت بازار، موقعیت شرکت و تمامی فاکتورهای تعیین کننده، برای مشتریان به منظور دستیابی به اهداف تعیین شده به گونه ای که بتوانند ارتباط موثری با مخاطبان برقرار کنند را برنامه ریزی کنند

Brief

خلاصه اطلاعات مورد نیاز برای انجام پروژه که کارکنان و مدیران برای انجام پروژه داده می شود. بریف می گوید که در چه وضعی هستیم و دنبال چه چیزی هستیم.

به طور کلی در یک بریف تبلیغاتی به اطلاعات زیر پرداخته می شود:

  • اطلاعات مربوط به محصول یا خدمت مورد نظر
  • اطلاعات مربوط به برند و مشاوره برندینگ
  • گروه مخاطبان و مصرف کنندگان
  • خواسته ها و نیازهای سفارش دهنده و…

ادامه مقاله آژانس تبلیغاتی چیست را بخوانید …

تحقیق بازار :

یکی از بخش های کلیدی در ساختار هر آژانس تبلیغاتی تیم تحقیق بازار است ولی با وجود این بسیاری از مشتریان و شرکتها اهمیت آن را نادیده گرفته و زمان زیادی برای آن هزینه نمی کنند در حالی که اگر بخواهیم اطلاعات دقیقی از نوع مخاطب ، سلیقه ، افکار ، سن ، جنسیت و دیگر اطلاعات مورد نیاز برای تبلیغ را بیابیم ناچار به تحقیق و به دست آوردن دیتا هستیم .

تحقیق بازار در آژانس تبلیغاتی

از این رو این موضوع درون شرکت های تبلیغاتی و یا به صورت برون سپاری ور در شرکت های تخصصی این حوزه جمع آوری شده و به صورت بریف شده در می آید .

تصور کنید بخواهیم محصولی مانند مایع ظرفشویی را در بازار وارد و برای آگاهی و فروش محصول تبلیغ کنیم . اینکه این محصول برای چه دسته ای از مردم نسبت به قیمت و نوع آن مناسب است را تیم تحقیق بازار مشخص میکند و به ما میگوید که چه افرادی در اولویت خرید محصولمان می توانند قرار بگیرند و پس از آنست که کانون تبلیغاتی میتواند پیامی مناسب نسبت به مخاطبان صحیح خود ارسال کند تا نتیجه بهتری کسب کند .

برنامه ریزی استراتژیک :

در برنامه استراتژیک غالبا یک پلن چهار گانه را مشخص می کنیم و در آن اهداف خود را دنبال میکنیم .

قدم اول : چشم انداز  (Vision ) :

در اجرای یک استراتژی ما بایستی یک چشم انداز مناسب و بلند مدت برای خود در نظر بگیریم و بدانیم از کجا به کجا می خواهیم برسیم و برای آن نقشه را تبیین نمود. تا زمانی که ندادیم هدف مورد نظرمان چیست مطمئنا نمی توانیم به درستی مسیری را مشخص کرد و برنامه ریزی انجام داد.

برنامه های راهبردی آژانس تبلیغاتی هنر خوب

قدم دوم ماموریت (mission) :

در گام بعدی بایستی ماموریت خود را بدانیم و در مسیری که در آن حرکت میکنیم چه اهدافی را در نظر داریم و چه تکنیک هایی را در آن استفاده میکنیم تا نقطه شروع و پایان خود را با مجموعه کارهایی که در آن انجام می دهیم به انتها برسانیم . ماموریت در واقع به معنای کاری که بایستی شرکت انجام دهد خلاصه می شود.

قدم سوم : ارزش (value) :

اینکه یک شرکت چه ارزشی نسبت به رقبای خود دارد و چه چیزی باعث می شود تا مشتریان برند ما را نسبت به رقیب ما ترجیح دهند فقط در ارزش آن خلاصه می شود و در واقع به مجموعه تلاش هایی که در طول زمان برای یک برند کشیده می شود تا مشتری خرید کند ارزش است که نمی توان آن را دید ولی موجب می شود یک مشتری خرید کند و یا از آن بالاتر وفادار بماند.

قدم چهارم USP(unique selling proposition)  :

یا همان مزیت کالا یا خدمات ماست و اینکه بدانیم چه چیزی موجب خرید مشتری می شود.

هدف اصلی استراتژی در واقع نمایش مسیری است که یک مجموعه برای آن برنامه ریزی می کند تا به هدف خود برسد . در واقع در پلن های مختلف استراتژی های مختلف وجود دارد مثلا در بخش تبلیغات استراتژی پیام ، تولید ، رسانه و کمپین را می توان اشاره کرد .

Creative Director خلاقیت و ایده پردازی 

مسئولیت او نظارت بر عناصر بصری و متن تبلیغاتی آگهی ها است تا مطمئن شود که آگهی با بریف داده شده هماهنگی دارد و می تواند به هدف مورد نظر آگهی دهنده دست یابد. مدیر این واحد در واقع کار هدایت نویسندگان تبلیغاتی و مدیران هنری را بر عهده دارد تا به خروجی موثر و مورد نظر دست یابند.

در بخش  Creative Director در واقع پس از آنکه پیام مشخص شد و اینکه از چه طریقی به هدف نزدیک می شویم وارد اتاق فکر می شویم و در آن افراد براساس روش های مختلف مانند توفان فکری ایده های خود را بیان میکنند و پیام را به خلاقانه ترین شکل ممکن بیان می کنند . غالبا نبایستی ایده ها عادی و معمولی باشند بلکه گفته می شود حتی ایده ها را با عجیب ترین حالت ممکن بیان نمایید تا بتوان موضوع و پیام را از زاویه دیگر به نمایش گذاشت . پس از بیان ایده ها و صیقل زدن آنها به ایده های نهایی رسیده و در انتها یک ایده که همان BIG IDEA  گفته می شود به عنوان ایده نهایی استفاده می شود که تعیین ایده نهایی توسط تیم Art Director مشخص می شود .

Creative Director مسئولیت او نظارت بر عناصر بصری و متن تبلیغاتی آگهی ها است تا مطمئن شود که آگهی با بریف داده شده هماهنگی دارد و می تواند به هدف مورد نظر آگهی دهنده دست یابد. مدیر این واحد در واقع کار هدایت نویسندگان تبلیغاتی و مدیران هنری را بر عهده دارد تا به خروجی موثر و مورد نظر دست یابند.

تیم خلاقیت در آزانس تبلیغاتی

Mood Board

مجموعه ای از عکس ها که پیش از ساخته شدن یک آگهی توسط تیم ایده پردازی گردآوری می شود تا سفارش دهنده آگهی و در صورت تایید سازنده آگهی، متوجه حال و هوای آگهی شوند.

مثلا وقتی می گوییم داستان این آگهی در یک خانه مجلل اتفاق می افتد، باید نشان دهیم که منظورمان از خانه مجلل چیست؟ مبل های استیل طلایی و تابلو فرش دارد؟! یا مبلمانی مدرن در ساختمانی با معماری مدرن؟

Art Director مدیر هنری.

کار مدیر هنری طراحی و نظارت بر عناصر بصری به کار گرفته شده در آگهی ها است. در واقع این جزییات بصری هستند که حس و حال آگهی ها را منتقل می کنند و این مدیر هنری است که به سر و شکل یک آگهی سر و سامان می دهد.

 Copy Writer آگهی نویس. نویسنده تبلیغاتی.

کسی که مسولیت نوشتن آگهی ها و متون تبلیغاتی را بر عهده دارد.

حتما در سطح شهر بیلبورد هایی را دیده اید که بدون هیچ گونه طراحی بصری فقط به متنی ساده ولی مفهوم به طوری که حداقل چند ثانیه شما را به فکر فرو برده باشد برخورد کرده اید .

مقاله 16 مورد از بیلبوردهای خلاقانه تبلیغاتی در سراسر جهان

کمپین نویسی در آژانس تبلیغاتی

کمپین تبلیغاتی Advertising Campaign

کمپین تبلیغاتی در واقع برنامه جامع تبلیغاتی، شامل تعدادی آگهی و اقلام ترویجی مستقل اما مرتبط و هماهنگ با یکدیگر است که همگی هدفی واحد را دنبال می کنند. تعدد، ارتباط و هماهنگی این آگهی ها باعث می شود تا از نظر تاثیرگذاری ، عناصر موجب هم افزایی تاثیر یکدیگر می شوند.

برای راه اندازی کمپین تبلیغاتی موفق کانال های زیادی وجود دارند از قبیل تبلیغات هدفمند در رسانه های اجتماعی ، بازاریابی دیجیتال و …

تولید

پس از اینکه پیام مشخص شده توسط تیم خلاقیت به یک ایده مناسب رسید حالا زمان اجرا و تولید آن می رسیم . آژانس تبلیغاتی هنر خوب با در اختیار داشتن نیرو های مجرب و به روز این توانایی را دارد تا به بهترین شکل ممکن ایده خلق شده را به تولید برساند از این رو چه از لحاظ تولید متنی و بصری و همچنین محتوایی ، تیم هنر خوب در خدمت مشتریان خود می باشد.
پس از آنکه رسانه مشخص شد هنر خوب در بخش های مختلف از جمله طراحی  گرافیک و چاپ (چاپ دیجیتال و چاپ افست )، ساخت تیزرهای تبلیغاتی ، هدایای تبلیغاتی ، برگزاری همایش ها ، دیجیتال مارکتینگ (طراحی و راه اندازی سایت و کمپین های دیجیتال) و … قادر است تا در کنار مشتریان خود باشد .

تولید در آژانس تبلیغاتی

رسانه Media

در دنیای تبلیغات رسانه های مختلفی وجود دارد در واقع می توان گفت هر ابزاری که بتواند پیام ما را به مخاطب برساند رسانه شناخته می شود که در اینجا به برخی رسانه ها اشاره می کنیم

  • رسانه های چاپی (کاتالوگ ، بروشور ، مجلات ، روزنامه ها ، ساک های خرید و ….)
  • رادیو و تلویزیون و سینماها
  • دیجیتال مارکتینگ
  • رسانه های محیطی ( بیلبورد ، اتوبوس ها ، مترو ، فضای شهری و … )
  • همایش ها
  • هدایای تبلیغاتی

New media  مثل خرید بلیط های مترو و تبلیغ بر پشت بلیط ها می تواند به عنوان یک نیو مدیا معرفی شود و یا هزاران مورد دیگر

برنامه ریزی رسانه  Media Planning

برنامه ریزی رسانه به عنوان یکی از کلیدی ترین بخش های تبلیغات در آژانس تبلیغاتی می باشد زیرا در آن مشخص می کنید که در کدام رسانه ، چه زمانی ، در کدام منطقه و برای چه کسانی می خواهید تبلیغ کنید . فرض کنید شما یک کالا لاکچری را بخواهید تبلیغ کنید . آیا بخش ترکت در نقاط پایین شهر انتخاب مناسبی است ؟

پس نتیجه میگیریم که یک برنامه ریزی مناسب در رسانه می تواند نقش به سزایی در پیشبرد اهداف ما در کا باشد اما نکته اصلی و کلیدی و اصل تعیین کننده در برنامه ریزی رسانه را بودجه Budget  مشخص می کند .

رسانه در آژانس تبلیغاتی

بودجه مشخص شده باعث می شود تا میزان تبلیغ خود را در یک یا چند رستنه تقسیم کنم و تمرکز خود را نسیت به آن بالا ببرم . در تبلیغات، رسانه و بودجه به شدت کلیدی است زیرا در صورت تکرار یک پیام می توانید با خلاقیت ساخته شده در ذهن مخاطب جای بگیرید.